החרטה היא איש כבוי

מוזמנים לשתף ב

לפני מספר ימים יצא לי לפגוש חבר ותיק לשיחה ארוכה, במהלך השיחה הוא התלונן כי בשנים האחרונות הוא אינו מצליח להתרכז בעבודה ולכן הוא גם עובר בין מקומות עבודה,
מבלי שהצליח להשאיר חותם בשום מקום. 

שאלתי הראשונה אל אותו חבר הייתה האם יש משהו שאולי חוסם אותו או מפריע לו להתקדם בחיים? הוא השיב מייד כי הכל התחיל באותה החלטה גרועה שלקח בעבר ואשר משפיעה עליו עד היום,
לפני מספר שנים הוא בחר לעזוב משרה מבטיחה באחת החברות הגדולות במשק לטובת קריירה עצמאית. מאז אותו יום הוא מתחרט על אותה החלטה בכל יום מחדש. 

אותו חבר, בשיתוף הסמיכות ליום הכיפורים אשר מעלה בכל שנה את נושא החרטות לסדר היום הוביל אותי לכתוב את המאמר הנוכחי. אין ספק שהדוגמא החיה ממחישה בפנינו כיצד
אירוע או קבלת החלטה כלשהי מהעבר משפיעים ללא היכר על ההווה שלנו אך חשוב מכך על העתיד, מבלי שנהיה מודעים לכך. לפני מספר שנים לימדה אותי חברה טובה משפט שחרוט עד היום במוחי,
היא אמרה לי שאסור לנו להביא את העבר להווה מאחר ובצורה כזו לא יהיה לנו עתיד לעולם, אין ספק שמשפט זה ממחיש את הנושא בצורה הטובה ביותר ובהזדמנות זו אצרף שורה משירו של רמי קליינשטיין "רוצי קטנה", באותה שורה הוא מציין כי "החרטה היא איש כבוי". 

קשה לחלקנו להתמודד עם אירועים מהעבר ויש כאלה שסוחבים אותם כגיבנת על גבם למשך שנים רבות, ישנה חשיבות רבה להתמודדות נכנוה ולהבנה כי מה שקרה בעבר מוטב שיישאר מאחור וכי עלינו ללמוד ממנו בכדי שמקרים דומים לא יתרחשו שוב גם בעתיד ואם כן אז לפחות שנדע כיצד להתמודד איתם. אני לא מייעץ כאן למחוק את העבר לחלוטין, הרי חכמים ממני אמרו כבר שמי ששוכח את עברו נידון לשוב עליו בשנית, אנו צריכים ללמוד מהעבר אבל גם להתקדם כי אחרת לא נוכל להתקדם הלאה מתוך מטרה לממש את הפוטנציאל הטמון בנו ולהגשים את חלומותינו. 

אם נצא לרגע מן הפן האישי נוכל להתייחס לשגיאה של הישארות בעבר גם במישור העסקי, כולנו עושים טעויות והחכמה היא ללמוד מהן בכדי שנוכל להתמודד בצורה טובה יותר עם הסביבה העסקית בהווה ובעתיד.
ארגונים רבים פיתחו לעצמם תרבות של למידה ארגונית וסובלנות כלפי כשלונות עסקיים כל עוד שהלקחים מיושמים וממשיכים הלאה וכך צריכים לעשות גם עסקים קטנים ובינוניים, מן העבר אפשר ללמוד בכדי להצליח טוב יותר בעתיד, ניקח לדוגמא עיתון שמציע לנו שטח פרסום במחיר מצויין, נסו ללמוד האם פרסום כזה הביא לנו תועלת בעבר או שכדאי לנסות ולהשקיע את אותו סכום באפיק אחר? ממליצים לכם לפתוח במבצע של הוזלת מחירים, עצרו לרגע וחשבו האם מבצע כזה הביא לתוצאות כלשהן בעבר? 

ניתן ללמוד מכל צעד שאנו עושים ואם נוכל ליישם את הלקחים אין ספק שהדבר יעמוד לצידנו בפעם הבאה שהזדמנות תקרה בדרכנו או שנקלע למשבר. 

נשוב לרגע לדוגמא של חברי וננסה ליישם אותה לגבי כולנו, אף אחד אינו מושלם וכולם טועים אך החכמה היא ללמוד מאותן טעויות שמתרחשות בחיינו ולא לתת לעבר להשפיע על עתידנו, הכי קל לשקוע במרה שחורה ולהתלונן, קשה הרבה יותר לאסוף את עצמך ולשוב למסלול במלוא המוטיבציה להוכיח כי הגורל שלנו הוא הדרך שבה אנו בוחרים לצעוד!

 

תחומי התמחות

כתיבה שיווקית

תוכן שיווקי איכותי בונה מערכות יחסים ואמון מול לקוחות ובכך הופך מגדיל את המכירות של העסק!

ייעוץ אסטרטגי

האם תהיתם פעם כיצד ייתכן שישנן חברות אשר מצליחות לפרוץ דרך ולהשיג תוצאות טובות יותר מאחרות? התשובה לשאלה הזו טמונה כולה באסטרטגיה.

הרצאות אורח

ד"ר יואל סולם, מרצה בכיר בעל ניסיון עשיר של למעלה מעשור בייעוץ לארגונים ועסקים ובהרצאות במגוון נרחב של מכללות לתחומי הניהול, השיווק והיזמות.

הספרים שכתבתי

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן