ייעוץ אסטרטגי? זו הסיבה שהעסק שלכם פשוט חייב את זה.

מוזמנים לשתף ב

אסטרטגיה מובילה עסקים להצלחה, אבל חשוב מזה היא הופכת עסקים למותגים! וזו הסיבה שהעסק שלכם פשוט חייב לעשות שימוש בייעוץ אסטרטגי שיבנה את תוכנית הפעולה ומפת הדרכים עד להשגת המטרה.

ייעוץ אסטרטגי היה עד לשנים האחרונות אחד מהכלים שסייעו לחברות גדולות בארץ ובעולם להשיג את המטרות העסקיות, בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי בשעה שיותר ויותר עסקים קטנים נעזרים בשירות של ייעוץ אסטרטגי כדרך להתמודדות עם האתגרים שמציבה הסביבה העסקית.

מהו למעשה ייעוץ אסטרטגי? מדובר בתהליך מתמשך במסגרתו היועץ צריך לבצע אבחון מלא של העסק ולגלות את נקודות והחוזקה שלו ולבחון כיצד ניתן לייצר יתרון תחרותי באמצעות כך אל מול ההזדמנויות והאיומים שמציבה התחרות. תהליך של ייעוץ אסטרטגי יתחיל תמיד בגיבוש של מספר נקודות מפתח בעסק:

  1. חזון עסקי – מטרת העל שלשמה הוקם העסק והיא זו שתנחה כל פעילות שתתבצע בעסק מרגע זה ואילך.
  2. ערכים – אותן אמונות משותפות של בעל העסק ושל העובדים שלו, אשר מהוות את המדד למה נכון או לא נכון במסגרת הפעילות העסקית.
  3. מטרות ויעדים – גיבוש של מטרות ויעדים לטווח הקצר והארוך, מטרות אלו אמורות להוביל את העסק קדימה לשם יצירת יתרון תחרותי.
  4. בידול עסקי – במסגרת הליך הייעוץ האסטרטגי אנו בוחנים האם ניתן לאתר בידול עסקי? יתרון תחרותי אשר בו יתמקדו כל הפעילויות השיווקיות שיבצע העסק במסגרת התחרות.

תפקידו של היועץ האסטרטגי לבצע ניתוח מעמיק, לאסוף את החומרים הדרושים ולבנות עבור העסק את האסטרטגיה העסקית שעתידה להוביל אותו אל השגת המטרות והיעדים. התוצר של הפעילות יהא תוכנית אסטרטגית, בדרך כלל נכתבת לטווח של שנה קדימה, ובה מוגדרים הצעדים בהם יש לנקוט במסגרת הפעילות העסקית לאורך השנה. 

אחת ההחלטות המרכזיות הנוגעות להליך הייעוץ האסטרטגי היא הבחירה באסטרטגיה העסקית: ניקח לדוגמא שתי חלופות – אסטרטגיית מחיר נמוך לעומת אסטרטגיה חברתית. במקרה הראשון, של אסטרטגיית מחיר נמוך המטרה של העסק תהא להציע את השירות או המוצר במחיר הנמוך ביותר שיש בשוק היעד. מכאן שכל הפעולות העסקיות יתמקדו בדרך להתייעלות כספית שתסייע לנו להציע את המחיר הנמוך ומצד שני בפעולות שמטרתן להגדיל את כמות המכירות כדי לייצר מחזור מכירות גבוה. לעומת זאת אסטרטגיה חברתית תוביל לכך שהעסק יתמקד כל העת בחשיבה עסקית של תמיכה בקהילה שבה העסק פועל, בדרך של תרומה חברתית כלשהי או רכישת מוצרי גלם מעסקים הפועלים במסגרת הקהילה כדוגמא.

 

ייעוץ אסטרטגי למעשה מסייע לכל עסק לזהות את יכולות הליבה הטמונות בו, יכולות ששימוש נכון בהן יכול לסייע להגדלת הפעילות העסקית וכמובן בהכרח גם לתוצאות. התהליך מייצר עבור העסק מפת דרכים ותוכנית פעולה, אך חשוב מכך שומר כל העת שהעסק יקבל את ההחלטות הנכונות מתוך ראיה אסטרטגית ולא על בסיס של רגש או הזדמנות עסקית כלשהי, שלא בטוח שהיא תואמת למטרות וליעדים של העסק.

כיום, יותר מתמיד, אל מול האתגרים והתחרות העסקית החזקה כל עסק חייב להיתמך על ידי תהליכים של חשיבה אסטרטגית וייעוץ שיוכל לשמור אותו על המסלול הנכון בדרך להצלחה.

 

תחומי התמחות

כתיבה שיווקית

תוכן שיווקי איכותי בונה מערכות יחסים ואמון מול לקוחות ובכך הופך מגדיל את המכירות של העסק!

ייעוץ אסטרטגי

האם תהיתם פעם כיצד ייתכן שישנן חברות אשר מצליחות לפרוץ דרך ולהשיג תוצאות טובות יותר מאחרות? התשובה לשאלה הזו טמונה כולה באסטרטגיה.

הרצאות אורח

ד"ר יואל סולם, מרצה בכיר בעל ניסיון עשיר של למעלה מעשור בייעוץ לארגונים ועסקים ובהרצאות במגוון נרחב של מכללות לתחומי הניהול, השיווק והיזמות.

הספרים שכתבתי

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן